Лікування кореневих каналів
Що таке кореневі канали зубів?
Незважаючи на свої розміри, зуби мають досить складну будову. Вони складаються з видимої частини - коронки, яка піднімається над яснами, і внутрішньої - кореня, який розташований в яснах. При цьому всередині зуба присутня так звана пульпа - пучок кровоносних судин і нервів, який заповнює кореневий канал зуба.
Отже, кореневі канали зубів - це невелика порожнина всередині зуба, в якій розташовані венозні і артеріальні судини, а також нервові волокна.
Лікування кореневих каналів - це саме лікування внутрішніх порожнин зубів, переважно тієї області, яку займають нервові закінчення, або сама пульпа.
Навіщо лікувати кореневі канали зубів?
До захворювань кореневих каналів можуть призвести такі захворювання як карієс, пульпіт і періодонтит. Зазвичай під час лікування таких захворювань зубів у кореневих каналах утворюється порожнина. Будь-яка відкрита порожнина в зубах може призвести до серйозних наслідків. Це пов'язано передусім з тим, що в порожнину можуть потрапляти частинки їжі, які з часом почнуть гнити. З гниллю утворюються мікроби, а після них і інфекції. Інфекції, у свою чергу, призводять до серйозних запалень, які необхідно знову усувати, щоб вони не викликали абсцесів. Утворену порожнину обов'язково потрібно закривати за допомогою пломбуючих речовин.
Як лікують кореневі канали зубів?
Лікування кореневих каналів полягає у видаленні нервового пучка з пульпової камери та подальшої пломбації каналу.
Процедура здається простою, але має свої особливості.
Безпосередньо перед лікуванням необхідно провести анестезію, оскільки процедура може бути досить болючою. Після того, як анестезія подіяла, необхідно дістатися до пульпової камери, щоб просверлити зуб бормашинкою.
Коли пульпова камера стала доступною спеціальним інструментом - пульпоекстрактором - видаляють пучок нервових закінчень, звільняючи порожнину від запаленої пульпи. Здається, що зразу після цього можна пломбувати.
Однак утворена порожнина настільки тонка, що запломбувати її технічно неможливо. Для цього її збільшують в розмірах за допомогою спеціальних інструментів різного діаметру, нагадуючих маленькі пилки.
Після збільшення розмірів порожнини кореневих каналів їх обов'язково обробляють анестетиками, щоб не потрапила інфекція, і пломбують спеціальним матеріалом - гутаперчею.
У деяких випадках після пломбування гутаперчею в порожнину кореневих каналів встановлюють штифти для надійнішої фіксації встановлених пізніше коронок.
Рекомендації після процедури
Протягом певного часу після процедури лікування кореневих каналів зубів можливе проявлення болю, частіше пов'язаного з механічним впливом на зуб - наприклад, під час прийому їжі. Це досить нормальне явище. Дія анестезії закінчується, організм починає реагувати на штучне втручання. Для уникнення дискомфорту можна приймати знеболюючі препарати різної сили впливу в залежності від сили болю.
У разі набряку після процедури можна прикладати лід до зовнішньої сторони щоки з боку обробленого зуба.
Якщо ж біль не проходить протягом кількох днів або, ще гірше, зростає, необхідно негайно звернутися до лікаря, щоб уникнути ще більших ускладнень.