fbpx data-site-width="1200px" data-content-width="1200" data-font="Roboto Condensed Helvetica, Arial, sans-serif">
preloader

Лікування карієсу

04
Лікування карієсу
>>>

Карієс є найпоширенішим захворюванням. Регулярна профілактика карієсу зубів допоможе виявити і мінімізувати ушкодження.

Карієс - захворювання, яке найчастіше зустрічається у стоматологічній практиці. Хвороба призводить до руйнування тканин зуба. На самому початку він може бути непомітним, але при подальшому розвитку утворює на зубах темні плями. У запущеному стані хвороба може викликати запалення або повне руйнування зуба. Профілактика карієсу і регулярні обстеження у стоматолога допоможуть діагностувати і усунути карієс, коли пошкодження мінімальні.

Види карієсу

Фіссурний. З'являється на жувальних заглибинах і складно піддається діагностиці на ранніх етапах. Лікування карієсу фіссур проводиться після рентгену, коли можна чітко визначити його локалізацію.
Міжзубний. Розвивається між зубами, тому його можна помітити тільки на третьому етапі.
Пришийковий. Поражає емаль у районі шийки зуба, біля ясен. Легко діагностується на ранніх етапах завдяки своїй локалізації і тому, що на етапі білої плямки може набувати забарвлення напоїв і привертає увагу. Лікування пришийкового карієсу проводиться просто - видаленням ушкоджених тканин і пломбуванням утвореної порожнини.
Карієс кореня зуба. Один з найскладніших видів, який безсимптомно протікає і не підлягає візуальній діагностиці. Для лікування карієсу кореня зуба спершу потрібно зсунути ясна, а потім вже проводити інші дії.

Залежно від гостроти перебігу відрізняють два типи карієсу - декомпенсований і компенсований. Перший, гострий, розвивається дуже швидко і супроводжується сильними болями. Компенсований карієс ще називають прихованим, оскільки він протікає безсимптомно протягом багатьох років, плавно переходячи в більш глибокі стадії. Лікування хронічного карієсу майже не відрізняється від терапії гострого - видаляються ушкоджені ділянки і замість них встановлюється пломба. Регулярна профілактика зубного карієсу допоможе уникнути пломбування.

Етапи карієсу та симптоми

На самих ранніх етапах виявити і лікувати карієс дуже складно, найчастіше він проявляє себе вже на 3-4 етапі. Про розвиток каріозних процесів свідчать наступні симптоми:

Плями білого, чорного або коричневого кольору на емалі
Болячі відчуття під час прийому їжі, особливо солодкої і холодної
Неприємний запах з рота внаслідок процесів гниєння
Отвори в зубах

Більш яскраві симптоми проявляються з прогресуванням захворювання. Залежно від ступеня ураження виділяють 4 етапи карієсу - початковий, поверхневий, середній і глибокий. Розкажемо докладніше про кожен з них.

Середній карієс

На цьому етапі з'являються значущі ушкодження емалі і дентину, у зубі утворюється отвір. Лікування середнього карієсу зубів проводиться за допомогою бормашини та пломби. Без терапії хвороба буде розвиватися далі, може виникнути запалення і тривала болісна реакція при вживанні солодкої і холодної їжі.

Глибокий карієс

Характеризується обширним ураженням тканин, сильними болями вночі і під час вживання гарячої їжі. У зубі можуть з'явитися отвори, в яких нагромаджуються шматочки їжі. При відсутності лікування глибокого карієсу зубів може виникнути пульпіт, в більш запущеному стані — періодонтит, що призведе до втрати зуба.

Діагностика і профілактика

Сучасні технології дозволяють швидко і просто діагностувати карієс. Один із найпоширеніших — огляд, під час якого вдається виявити більшість проявів захворювання. Крім візуального огляду визначити руйнування тканин допоможуть постукування — в ушкодженому зубі перкусія не викличе болісних відчуттів.

Якщо для виявлення ушкоджень недостатньо огляду, лікар може використовувати інші методи діагностики:

Вітальне забарвлення, коли фарбуюча речовина змивається здоровими тканинами і маркує ушкоджені
Рентгенографія допомагає виявити приховані ушкоджені поверхні
Флуоресцентний метод дозволяє діагностувати початкові стадії захворювання — під впливом УФ-променів ушкоджені ділянки змінюють колір

Причиною появи карієсу є мікроорганізми, які оселяються на поверхні зуба і руйнують емаль. Хвороблива мікрофлора починає активно розвиватися і провокувати руйнування тканини у випадку, якщо в ротовій порожнині створюються сприятливі умови:

нерегулярна або низькоспецифічна гігієна порожнини рота
дефіцит клітковини та зловживання вуглеводами
дефіцит мінералів у питній воді
недостатність вітамінів
захворювання травного тракту
ослаблений імунітет

Усі ці фактори погіршують стан емалі, сприяють утворенню нальоту на зубах і призводять до активного росту мікробів, що призводить до прогресування хвороби. Усунення цих факторів — відмінна профілактика карієсу, яка запобігає розвитку хворобливих процесів. Також зменшити ймовірність розвитку карієсу допоможуть пасти та ополіскувачі з фтором.

Карієс може виникнути як у дорослих, так і у дітей, які люблять солодке, регулярна профілактика карієсу у дітей допоможе запобігти його розвитку. Значно простіше вилікувати недугу на початковому етапі, ніж усувати наслідки глибокого ураження тканин. Фахівці рекомендують регулярно відвідувати стоматолога для профілактичних оглядів і санації порожнини рота — такі дії допоможуть своєчасно виявити і вилікувати карієс.

Методи лікування карієсу

Існує кілька методів лікування карієсу зубів, який саме підійде конкретному пацієнту — залежить від стадії захворювання, загального анамнезу та рекомендацій лікаря.

Пломбування

Класичний перевірений спосіб лікування карієсу, при якому бормашинню видаляються уражені тканини, а утворену порожнину пломбують спеціальним складом. Якщо тканини уражені дуже глибоко, може знадобитися чистка каналів, встановлення спеціального вкладання чи штифта для фіксації пломби.

Анестезія підбирається в залежності від анамнезу пацієнта, ступеня ураження та кількості хворих зубів. У легших випадках терапія проводиться після введення знеболюючого препарату, при більш важких — під наркозом. Пломбування використовується навіть при лікуванні карієсу передніх зубів, просто лікар підбирає матеріал, максимально відповідний кольору емалі.

ICON

Інноваційний метод терапії, який може використовуватися, зокрема, і у пацієнтів з демінералізованими ділянками емалі після носіння брекетів. Під час процедури уражені тканини обробляють спеціальним засобом, що вбиває бактерії і блокує їх подальше поширення.

Лікування карієсу без свердління можливо тільки на найранніших етапах захворювання, що ще раз підкреслює важливість регулярних оглядів у стоматолога. ICON дозволяє позбавитися від ушкоджень як на відкритих, так і на складних ділянках. Під час лікування лікар обробляє гелем уражені ділянки, наносить інфільтрат, який буде заважати поширенню інфекції і полірує зуб.

Озонотерапія

Малоінвазивний метод, який дозволяє зупинити поширення інфекції без свердління зуба, знеболюючих уколів і пломб. Може використовуватися тільки для усунення карієсу на етапі плями. Зуб обробляється спеціальним препаратом, який перетворює кисень в озон і транспортує його до уражених ділянок. Це дозволяє усунути бактерії, не зачіпаючи здорові тканини. Після обробки лікар наносить на робочу область спеціальний склад для ремінералізації.

Лікування лазером

Лазер дозволяє видалити уражені карієсом ділянки і вбити бактерії на здорових тканинах. Це оптимальний варіант для лікування зубів вагітним жінкам і дітям, коли важко впливати стандартними інструментами. Це малоінвазивна, але вартісна процедура.

Ремінералізація

Цей метод застосовується для лікування початкового етапу захворювання. Під час процедури лікар обробляє уражені ділянки препаратами, що містять фтор. Процедура практично безболісна, тому часто використовується для лікування карієсу у дітей.

Питання, які часто задають наші Пацієнти:

01. Скільки коштує лікування карієсу?
Вартість лікування карієсу залежить від виду захворювання, ступеня ураження та багатьох супутніх факторів. Остаточну ціну лікування може назвати лікар після огляду та оцінки стану зуба.
02. Чи можна вилікувати карієс?
Фахівці "ВР-Стоматології" допоможуть вилікувати карієс і зупинити процес руйнування. Чим швидше пацієнт звернеться за послугою, тим більша ймовірність зберегти здоров'я зуба. У разі потреби проводиться відновлення пошкоджених ділянок.
03. Як відбувається лікування карієсу?
Існує кілька методів лікування карієсу, оптимальний варіант може підібрати стоматолог після огляду. Загальне лікування карієсу включає в себе професійне чищення зубів, знеболення робочої області, видалення ушкоджених ділянок та встановлення пломби.
04. Чому потрібно лікувати карієс?
Якщо не вчасно припинити розвиток карієсу, він буде поширюватися не лише всередину емалі, але може зачепити й сусідні зуби. У запущеній стадії хвороба може призвести до запалення, гострого болю та втрати зуба.