fbpx data-site-width="1200px" data-content-width="1200" data-font="Roboto Condensed Helvetica, Arial, sans-serif">
preloader

Лікування парадонтиту

06
Лікування парадонтиту
>>>

Періодонтит - це гостре або хронічне запалення тканин навколо кореня зуба. Запальний процес може поширитися як на м'які тканини, що контактують з коренем, так і на лунку, і при ускладненні захворювання - на верхівку щелепи.

У деяких випадках початкові стадії захворювання можуть протікати безсимптомно, що, у свою чергу, призводить до прогресування патології.

Періодонтит зуба є одним з найпоширеніших стоматологічних захворювань, з якими пацієнти звертаються до фахівців клініки. Первинна консультація і огляд (які проводяться безкоштовно) дозволяють вчасно виявити і розпочати лікування цього серйозного захворювання, адже чим раніше розпочати терапію, тим більше шансів на успішний результат.

Види періодонтиту

Виходячи з особливостей процесів, які відбуваються у районі кореня зуба, можна виділити три форми періодонтиту (лікування каналів періодонтиту підбирається залежно від форми захворювання):

фіброзний
гранулюючий
гранулематозний

Фіброзний

Видовище хронічного періодонтиту. Відрізняється прихованим перебігом, але під час загострення може відчуватися біль при пережовуванні їжі. При цьому захворюванні зуб може забарвитися в сірий колір, а тканини навколо нього набути блідо-рожевого відтінку. Для діагностики цієї форми застосовується КТ або рентгенографія. Фіброзний періодонтит виникає при:

патологічній або віковій стираємості емалі
наявності проміжків між зубами
природній пігментації
неправильному положенні зуба

Гранулюючий

Одна з форм хронічного періодонтиту. При цій формі захворювання у тканинах починає рости грануляційна тканина, яка без належної терапії може руйнувати кістку. Болісний синдром має постійний характер, опухлість на яснах, можуть виникати гнойні виділення. Лікування гнійного періодонтиту передбачає в першу чергу виведення виділень, а вже потім - пломбування.

Гранулематозний

Найважча форма захворювання. Поражені запаленням тканини перетворюються в гранулеми - заповнені гнієм мішечки на вершинці кореня зуба. На цьому етапі лікування періодонтиту потребує негайного лікарського втручання - їх слід видалити якнайшвидше.

В залежності від швидкості перебігу захворювання виділяють хронічну, хронічну загострену і гостру форми.

Також періодонтит класифікують за локалізацією очага запалення:

Апікальний періодонтит сконцентрований навколо основи кореня зуба або його вершинки. Найчастіше причиною його виникнення є нелікуваний або запущений пульпіт.
Краєвий періодонтит локалізується в області ясен і найчастіше розвивається внаслідок травмування. Лікування травматичного періодонтиту часто протікає швидше, ніж у інших видах захворювання.

Симптоми періодонтиту зуба

Періодонтит має виразні симптоми, які важко пропустити. Для всіх форм захворювання загальними ознаками є:

Сильний тупий або пульсуючий біль
По черзі, покрасніння та набряк десни
Збільшення болю під час зчіплення щелепи або ковзання
Гнійні виділення та запалення в області ураженого зуба
Підвищення температури тіла
Неприємний запах з рота

Причиною виникнення періодонтиту є порушення герметичності зуба та та розвиток запальних процесів. При пошкодженні зовнішніх оболонок - емалі та дентину - інфекція потрапляє в кореневий канал та проникає до основи кореня. Саме це і викликає запальний процес - спочатку непомітний, без особливих симптомів, а потім проявляється гострим болем, запаленням і набряком м'яких тканин.

Найчастіше періодонтит виникає внаслідок таких проблем:

Запущений карієс
Низькоефективне лікування коренів
Травми зубів та щелепно-лицевого відділу
Запальні процеси під коронками
Запальні процеси в організмі

Крім візуального огляду, діагностика періодонтиту може включати додаткові маніпуляції. Об'єктивну інформацію лікар-стоматолог отримує після рентгенографії зубного ряду або комп'ютерної томографії - на зображеннях чітко видно стан навколозубних тканин та локалізацію запалення.

Лікування періодонтиту

Періодонтит не слід залишати без уваги або займатися самолікуванням. Якщо вчасно очистити та замазати пошкоджені кореневі канали, можна зберегти зуб і уникнути ускладнень. Лікування періодонтиту в один візит можливо тільки у випадку, якщо в однокореневого зуба сформувався кульгав. У такому випадку гнійні виділення можуть виходити через кульгав і захворювання протікає без загостреного запалення.

Головне для успішної терапії - максимально герметизувати уражений урізок, щоб заражені тканини та порожнина зуба не контактували. Досягти потрібного ефекту дозволяє лікування каналів зуба під мікроскопом - можна розглядати і обробляти найменші виступи та порожнини.

Найбільш складний етап роботи полягає в лікуванні каналів зуба та їх підготовці до встановлення пломби. Ендодонтичне лікування періодонтиту складається з кількох етапів:

видалення уражених тканин та здорових частин зуба, які перешкоджають доступу до кореневих каналів
усунення пульпи з коронкової частини та кореневих каналів
рентгенографія каналів для визначення їхньої довжини
механічна та медикаментозна обробка
встановлення пломби на утворену порожнину

Механічний метод

Такий тип обробки необхідний для розширення каналу до потрібного розміру. Виконується процедура за допомогою спеціального пристрою або вручну. Вузький канал складно піддається пломбуванню і при низькопрофесійній роботі можуть виникнути ускладнення. Механічна обробка дозволяє не тільки розширити робочу область, але й усунути всі вивитки та нерівності.

Медикаментозна обробка

Медикаментозна обробка каналів передбачає їхню дезінфекцію антисептичними розчинами. Процедура проводиться для знищення шкідливих бактерій, які можуть знаходитися в відгалуженнях, просвіті та пристінковому дентині. Тільки після поливання каналів можна переходити до їхнього пломбування та встановлення коронки.

Лікування гострого періодонтиту в клініці потребує декількох візитів стоматолога - як правило, не менше 3 візитів. Після медикаментозної обробки канал залишається відкритим на декілька днів для виведення гною. Пацієнту на цей період призначають антибіотики. Заключно герметизувати зуб можна тільки через 2-3 місяці після повторного рентгеновського обстеження.

Лікування хронічного періодонтиту передбачає тривалий та складний курс лікування, який може у деяких випадках займати близько півроку (особливо у випадках з літніми пацієнтами). Лікування фіброзного періодонтиту схоже з терапією гострої форми, а гранулюючий і гранулематозний періодонтити в лікуванні потребують посиленого контролю з боку фахівців - у період від 3 до 6 місяців необхідно регулярно проходити рентген та обстеження. Тільки при повній впевненості, що запальний процес завершився, знімається тимчасова пломба і зуб остаточно реставрується.

Помилки та ускладнення під час лікування періодонтиту

У рідкісних випадках лікування періодонтиту може супроводжуватися помилками, які сприяють розвитку ускладнень та потребують терапії. Найпоширеніші помилки:

Неповне очищення кореневих каналів — знищуються не всі очаги інфекції і триває руйнування тканин
Недостатнє заповнення пломбуючим матеріалом отвору, коли залишається порожнина, в якій розвивається інфекційний процес
Перфорація стінки кореневого каналу
Невірне відкриття отвору на вершинці кореня. Може бути або неповним, коли виводиться не весь гній, або навпаки, надто інтенсивним, коли під тиском гній потрапляє в навколишні здорові тканини
Потрапляння пломбуючого матеріалу за межі вершинки кореня
Некоректне встановлення діагнозу, коли видаляється життєздатний зуб або, навпаки, піддається лікуванню мертвий

Будь-яка з цих помилок може призвести до наступних ускладнень:

Ускладнення патологічного процесу, коли відбувається перехід з серозної форми до гнойної з розвитком абсцесу
Утворення флегмони ясен
Періодонтит потребує кваліфікованого лікування — це дозволить уникнути серйозних ускладнень, стримувати розвиток інфекції та зберегти зуб

Лікування зубного нерва

У деяких випадках періодонтит вимагає видалення нерва зуба. Також видалення назначають при глибокому карієсі, встановленні зубних протезів, масивному пошкодженні зуба, некрозі пульпи. Фахівці клініки прибігають до цієї процедури тільки в тому випадку, якщо в пульпі відбулися необоротні зміни. Нерідко своєчасна діагностика періодонтиту допомагає уникнути цього.

Процедура проводиться під місцевою анестезією та лише після ретельного обстеження. Видалення нерва відбувається у декілька етапів і схоже на лікування періодонтиту:

Видалення пошкоджених тканин
Обробка зуба для отримання доступу до пульпи
Повне або часткове видалення нерва
Обробка та герметизація каналів
Пломбування порожнини або встановлення коронки
Нерідко видалення можна провести за один візит. Якщо виникли ускладнення, лікування може затягнутися на 2-3 візити до стоматолога

Фахівці також виконують видалення нервів передніх зубів — це проста процедура, яка нічим не відрізняється від лікування інших участків зубного ряду. Важливо розуміти, що без нерва зуб стає мертвим і з часом може втратити колір та стати більш крихким, отже, він буде потребувати періодичного догляду від фахівця.

Питання, які часто задають наші клієнти:

01. Скільки коштує лікування періодонтиту?
Вартість лікування періодонтиту залежить від багатьох чинників - форми та стадії захворювання, супутнього анамнезу. Після огляду та рентгенографії лікар складе план лікування та зможе назвати приблизну ціну.
02. Як довго триває лікування періодонтиту?
Залежно від форми захворювання, процес лікування може тривати від однієї неділі до півроку. Точну тривалість терапії зможе визначити лікар після проведення діагностики.
03. Періодонтит - що це таке?
Це запалення тканин, які межують з коренем зуба. Воно може бути гострим чи хронічним. Виникає через проникнення інфекції до верхівки кореня зуба в результаті гострого пульпіту або запущеного карієсу.
04. Якщо не лікувати періодонтит, що може трапитися?
У запущеному стані періодонтит може загрожувати серйозними ускладненнями, включаючи летальний випадок. Без належного лікування хвороба може спровокувати ріст гранул та кісток, гломерулонефрит, ревматизм серця та суглобів.